Skip to content

101 Longfellow AvenueToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block708
Lot427
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,472
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
29%
Improvement Value:$227,800
71%
Total Assessment$320,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,842+5.2%
2024$5,553+13.1%
2023$4,910+0.4%
2022$4,888+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1989