Skip to content

106 Keats AvenueToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 29, 2020

Property Information

Block709
Lot308.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,124
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$378,800
79%
Total Assessment$478,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,719+5.2%
2024$8,288+5.8%
2023$7,831+4.7%
2022$7,482+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,124DeedBook 18095, Page 493Recorded10/9/2020

Property Sale

Sale
$326,000

From:

To:

Sq Ft2,124DeedBook 16730, Page 134Recorded5/8/2017

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 11810, Page 1742

Property Built

Built

Year Built: 2003