Skip to content

203 Longfellow AvenueToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2019

Property Information

Block710
Lot174.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,066
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
21%
Improvement Value:$348,100
79%
Total Assessment$438,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,978+5.2%
2024$7,584+4.7%
2023$7,244+0.4%
2022$7,213+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017