Skip to content

1211 Burns AvenueToms River, NJ 08753

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2017

Property Information

Block711
Lot27.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage976
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
40%
Improvement Value:$142,000
60%
Total Assessment$236,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,298+5.2%
2024$4,085+14.0%
2023$3,585+0.4%
2022$3,569+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946