Skip to content

1415 Summit PlaceToms River, NJ 08753

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block712
Lot630.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,758
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
41%
Improvement Value:$215,000
59%
Total Assessment$364,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,628+5.2%
2024$6,301-31.8%
2023$9,243+0.4%
2022$9,203+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 13514, Page 1177

Property Built

Built

Year Built: 1935