Skip to content

216 Tennyson AvenueToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Oct 25, 2006

Property Information

Block721
Lot236
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,680
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
28%
Improvement Value:$229,300
72%
Total Assessment$319,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,814+5.2%
2024$5,527+21.9%
2023$4,534+0.4%
2022$4,514+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 13397, Page 380

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 10455, Page 770

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 4864, Page 890

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 3533, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1976