Skip to content

759 Nassau DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2005

Property Information

Block724.02
Lot298
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,436
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
37%
Improvement Value:$277,600
63%
Total Assessment$440,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,023+5.2%
2024$7,627+5.4%
2023$7,239+0.4%
2022$7,208+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5530, Page 980

Property Built

Built

Year Built: 1971

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook NaN, Page NaN