Skip to content

41 Ferry LaneToms River, NJ 08753

Built 1932

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jan 16, 2018

Property Information

Block724.08
Lot211
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,320
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
48%
Improvement Value:$312,400
52%
Total Assessment$597,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,879+5.2%
2024$10,341+40.5%
2023$7,360+0.4%
2022$7,327+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 17017, Page 1072Recorded2/5/2018

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 14162, Page 1819

Property Sale

SaleMulti
$599,000
DeedBook 12901, Page 626

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4418, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1932