Skip to content

16 Cove RoadToms River, NJ 08753

Built 1949

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block724.08
Lot224
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,503
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
45%
Improvement Value:$292,400
55%
Total Assessment$527,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,604+5.2%
2024$9,129+16.7%
2023$7,826+0.4%
2022$7,791+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000
Sq Ft1,503DeedBook 19801, Page 1723Recorded9/26/2024

Property Sale

Sale
$396,000

From:

To:

Sq Ft1,503DeedBook 17153, Page 416Recorded6/21/2018

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 15550, Page 580

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5585, Page 418

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5383, Page 558

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4572, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1949