Skip to content

2 Cove RoadToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 31, 2012

Property Information

Block724.08
Lot228
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,446
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,000
82%
Improvement Value:$113,200
18%
Total Assessment$628,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,440+5.2%
2024$10,874-54.2%
2023$23,750+0.4%
2022$23,646+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940