Skip to content

1401 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Last Sale Date
Apr 29, 1983

Property Information

Block724.09
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$149,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,713+5.2%
2024$2,579+14.0%
2023$2,262+0.4%
2022$2,252+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4119, Page 269