Skip to content

11 Mermaid RoadToms River, NJ 08753

Built 1942

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jan 25, 2022

Property Information

Block724.10
Lot184
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,282
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
49%
Improvement Value:$241,800
51%
Total Assessment$476,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,683+5.2%
2024$8,253+25.4%
2023$6,581+0.4%
2022$6,552+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,282DeedBook 18911, Page 1185Recorded2/16/2022

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 12697, Page 1882

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4320, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1942