Skip to content

112 Island RoadToms River, NJ 08753

Built 2007

Last Sale Price
$556,000
Last Sale Date
Jun 15, 2009

Property Information

Block724.10
Lot191
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2.5F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage4,080
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
34%
Improvement Value:$568,200
66%
Total Assessment$863,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,719+5.2%
2024$14,942+9.3%
2023$13,670+0.4%
2022$13,610+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$556,000
DeedBook 14389, Page 1770

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 11532, Page 115

Property Sale

SaleMulti
$106,500
DeedBook 5661, Page 324

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4926, Page 988