Skip to content

102 Mermaid RoadToms River, NJ 08753

Built 2024

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2020

Property Information

Block724.11
Lot126.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
28%
Improvement Value:$694,900
72%
Total Assessment$959,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,480+281.1%
2024$4,587+0.8%
2023$4,549+0.4%
2022$4,529+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 16948, Page 351Recorded11/24/2017

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 16447, Page 544Recorded7/14/2016