Skip to content

28 Mermaid RoadToms River, NJ 08753

Built 2020

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 13, 2018

Property Information

Block724.11
Lot137
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage868
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
39%
Improvement Value:$368,800
61%
Total Assessment$603,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,995+5.2%
2024$10,452+27.2%
2023$8,216+0.4%
2022$8,180+122.8%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft868DeedBook 17265, Page 1789Recorded10/11/2018

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft868DeedBook 15970, Page 1945Recorded12/24/2014