Skip to content

12 Mermaid RoadToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$397,000
Last Sale Date
Mar 25, 2011

Property Information

Block724.11
Lot149
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,478
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
35%
Improvement Value:$575,300
65%
Total Assessment$880,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,030+5.2%
2024$15,238+10.2%
2023$13,833+0.4%
2022$13,772+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$397,000
DeedBook 14870, Page 994

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5558, Page 472

Property Sale

Sale
$195,500
DeedBook 4453, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1976