Skip to content

21 Wilkins RoadToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2022

Property Information

Block724.12
Lot100
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,496
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
62%
Improvement Value:$168,800
38%
Total Assessment$443,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,082+5.2%
2024$7,682+5.5%
2023$7,280+0.4%
2022$7,248+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955