Skip to content

29 Wilkins RoadToms River, NJ 08753

Built 1951

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 3, 1987

Property Information

Block724.12
Lot104
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
62%
Improvement Value:$145,700
38%
Total Assessment$380,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,933+5.2%
2024$6,590+9.5%
2023$6,020+0.9%
2022$5,963+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4592, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1951