Skip to content

31 Wilkins RoadToms River, NJ 08753

Built 2020

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block724.12
Lot105.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description2256
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,272
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
33%
Improvement Value:$471,300
67%
Total Assessment$706,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,862+5.2%
2024$12,226+12.7%
2023$10,852+0.4%
2022$10,804+166.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$925,000
Sq Ft2,272DeedBook 19153, Page 1629Recorded9/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

DeedBook 17398, Page 217Recorded3/1/2019