Skip to content

55 Wilkins RoadToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block724.12
Lot116
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,310
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
44%
Improvement Value:$296,300
56%
Total Assessment$531,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,675+5.2%
2024$9,197+17.1%
2023$7,851+0.4%
2022$7,816+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 16271, Page 98Recorded12/18/2015

Property Sale

Sale
$395,500
DeedBook 10851, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1988