Skip to content

57 Wilkins RoadToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Sep 8, 1995

Property Information

Block724.12
Lot117
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,030
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
55%
Improvement Value:$188,500
45%
Total Assessment$423,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,712+5.2%
2024$7,331+15.1%
2023$6,368+0.4%
2022$6,340+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5300, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1964