Skip to content

1 Wilkins RoadToms River, NJ 08753

Built 2005

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 28, 1999

Property Information

Block724.12
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class21
Description2F3G
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage5,410
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
27%
Improvement Value:$1,597,900
73%
Total Assessment$2,197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,024+5.2%
2024$38,046+13.7%
2023$33,449+0.4%
2022$33,302+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 11705, Page 1602