Skip to content

8 Wilkins RoadToms River, NJ 08753

Vacant Land

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 19, 2023

Property Information

Block724.12
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR50
Sq Footage896
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,279-29.4%
2024$6,059-51.8%
2023$12,565+0.4%
2022$12,510+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 19374, Page 343Recorded5/10/2023

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft896DeedBook 19124, Page 204Recorded8/5/2022