Skip to content

28 Wilkins RoadToms River, NJ 08753

Built 2008

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
May 6, 2015

Property Information

Block724.12
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,716
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
31%
Improvement Value:$530,800
69%
Total Assessment$765,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,945+5.2%
2024$13,256+23.1%
2023$10,769+35.5%
2022$7,946+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 16082, Page 344Recorded5/15/2015

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10181, Page 1057

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 3755, Page 540