Skip to content

1427 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1,100,001
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block724.13
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage4,552
Acreage2.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,231,200
67%
Improvement Value:$606,500
33%
Total Assessment$1,837,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,465+5.2%
2024$31,811-12.3%
2023$36,260+0.4%
2022$36,101+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,100,001
Sq Ft4,552DeedBook 19450, Page 1192Recorded8/4/2023

Property Built

Built

Year Built: 1940