Skip to content

1 Harbor RoadToms River, NJ 08753

Built 2015

Last Sale Price
$465,500
Last Sale Date
Jun 22, 2012

Property Information

Block724.14
Lot87
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class21
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage5,197
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
21%
Improvement Value:$1,503,600
79%
Total Assessment$1,893,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,482+5.2%
2024$32,778+16.9%
2023$28,048+0.4%
2022$27,925+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$465,500
DeedBook 15257, Page 914

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3896, Page 614