Skip to content

24 Cove Point RoadToms River, NJ 08753

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2025

Property Information

Block724.15
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage825
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
56%
Improvement Value:$100,900
44%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,223+5.2%
2024$4,014+21.4%
2023$3,307+0.4%
2022$3,292+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft825DeedBook 18257, Page 1033Recorded1/13/2021

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 15223, Page 1305

Property Built

Built

Year Built: 1968