Skip to content

18 Sandy LaneToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2010

Property Information

Block724.16
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage736
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
50%
Improvement Value:$127,100
50%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,471+5.2%
2024$4,250+14.2%
2023$3,722+0.4%
2022$3,706+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 10264, Page 1870

Property Built

Built

Year Built: 1950