Skip to content

31 Captains DriveToms River, NJ 08753

Built 2016

Last Sale Price
$712,000
Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block724.16
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,680
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
31%
Improvement Value:$355,500
69%
Total Assessment$512,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,333+5.2%
2024$8,871+16.3%
2023$7,628+0.4%
2022$7,594+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$712,000
Sq Ft1,680DeedBook 18485, Page 475Recorded5/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12553, Page 1009

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4868, Page 14

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4311, Page 865