Skip to content

22 Captains DriveToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Nov 5, 2019

Property Information

Block724.17
Lot76
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class20
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,708
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
34%
Improvement Value:$636,500
66%
Total Assessment$966,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,600+5.2%
2024$16,730+7.6%
2023$15,554+0.4%
2022$15,485+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,708DeedBook 17689, Page 676Recorded11/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 4601, Page 378