Skip to content

11 Cove Point RoadToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$667,500
Last Sale Date
Jun 5, 2017

Property Information

Block724.18
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,328
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
38%
Improvement Value:$505,500
62%
Total Assessment$815,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,850+5.2%
2024$14,116+6.4%
2023$13,269+0.7%
2022$13,176+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$667,500

From:

To:

Sq Ft2,328DeedBook 16781, Page 24Recorded6/26/2017

Property Sale

SaleMulti
$161,000
DeedBook 5410, Page 219

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3977, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1979