Skip to content

731 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 13, 2016

Property Information

Block724.19
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9005

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
40%
Improvement Value:$126,000
60%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,824+5.2%
2024$3,635-9.1%
2023$3,998+0.4%
2022$3,980+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 16399, Page 1402Recorded5/23/2016

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 11188, Page 126

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4291, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1963