Skip to content

729 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 13, 2015

Property Information

Block724.19
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9005

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage792
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
42%
Improvement Value:$207,000
58%
Total Assessment$357,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,501+5.2%
2024$6,180-1.2%
2023$6,255+0.4%
2022$6,228+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 16059, Page 207Recorded4/20/2015

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12857, Page 1122

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 12078, Page 604

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4739, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1980