Skip to content

727 Fischer BlvdToms River, NJ 08754

Built 1963
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block724.19
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9005

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage748
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,000
55%
Improvement Value:$133,000
45%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,372+5.2%
2024$5,106-25.8%
2023$6,879+0.4%
2022$6,849+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft748DeedBook 19948, Page 569Recorded3/10/2025

Property Sale

SaleMulti
$257,000
DeedBook 12343, Page 1567

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5459, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1963