Skip to content

689 Golden DriveToms River, NJ 08753

Built 1984

Owner
---
Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block724.20
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9005

Building Details

Building Class18
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,196
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
36%
Improvement Value:$439,300
64%
Total Assessment$689,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,552+5.2%
2024$11,932+4.3%
2023$11,440+0.4%
2022$11,390+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000
Sq Ft2,196DeedBook 20198, Page 1235Recorded11/17/2025

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,450DeedBook 18539, Page 1423Recorded6/21/2021

Property Sale

Sale
$242,550
DeedBook 5282, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 4127, Page 57