Skip to content

687 Golden DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block724.20
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9005

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,261
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
44%
Improvement Value:$292,100
56%
Total Assessment$517,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,416+5.2%
2024$8,951+15.4%
2023$7,758+0.4%
2022$7,724+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft1,261DeedBook 18778, Page 1922Recorded11/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1967