Skip to content

679 Golden DriveToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 4, 2007

Property Information

Block724.20
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9005

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,611
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
33%
Improvement Value:$547,800
67%
Total Assessment$817,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,892+5.2%
2024$14,156+14.7%
2023$12,340+0.4%
2022$12,285+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 13803, Page 517