Skip to content

718 Charlotte StreetToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 25, 2009

Property Information

Block724.21
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9005

Building Details

Building Class19
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,128
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
52%
Improvement Value:$210,700
48%
Total Assessment$440,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,025+5.2%
2024$7,629+6.2%
2023$7,184+0.4%
2022$7,153+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 14470, Page 1294

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5626, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1956