Skip to content

708 Phoebe StreetToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Aug 24, 2022

Property Information

Block724.22
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9005

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,168
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
61%
Improvement Value:$179,000
39%
Total Assessment$459,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,358+5.2%
2024$7,945+8.4%
2023$7,327+0.4%
2022$7,295+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,168DeedBook 19166, Page 1151Recorded9/15/2022

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4238, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1959