Skip to content

731 Phoebe StreetToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 11, 1997

Property Information

Block724.22
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9005

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,150
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
38%
Improvement Value:$442,000
62%
Total Assessment$712,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,966+5.2%
2024$12,325+25.3%
2023$9,840+0.4%
2022$9,796+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5504, Page 608

Property Sale

SaleMulti
$33,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973