Skip to content

725 Phoebe StreetToms River, NJ 08757

Built 1965

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block724.22
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9005

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,225
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
52%
Improvement Value:$211,200
48%
Total Assessment$436,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,943+5.2%
2024$7,551+17.6%
2023$6,420+0.4%
2022$6,392+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$242,000
Sq Ft1,225DeedBook 17708, Page 823Recorded12/6/2019

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 5388, Page 675

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4848, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1965