Skip to content

719 Marie StreetToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2001

Property Information

Block724.23
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9005

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,160
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
53%
Improvement Value:$202,600
47%
Total Assessment$427,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,537+5.4%
2024$7,152+12.5%
2023$6,358+0.4%
2022$6,330+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$81,700
DeedBook 10034, Page 20

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4743, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1957