Skip to content

720 Marie StreetToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2006

Property Information

Block724.23
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9005

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,620
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
54%
Improvement Value:$227,900
46%
Total Assessment$492,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,976+5.2%
2024$8,532+18.9%
2023$7,174+0.4%
2022$7,143+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1974

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook NaN, Page NaN