Skip to content

2511 Hiering RoadToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Apr 11, 2013

Property Information

Block724.26
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9005

Building Details

Building Class18
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,646
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
40%
Improvement Value:$457,400
60%
Total Assessment$762,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,883+5.2%
2024$13,197+9.5%
2023$12,049+0.4%
2022$11,996+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$480,000
DeedBook 15506, Page 957

Property Sale

SaleMulti
$104,000
DeedBook 5220, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1958