Skip to content

2526 Hiering RoadToms River, NJ 08753

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2025

Property Information

Block724.26
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9005

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,307
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,000
37%
Improvement Value:$408,600
63%
Total Assessment$643,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,720+5.2%
2024$11,141+33.0%
2023$8,379+0.4%
2022$8,342+10.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5580, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5421, Page 62