Skip to content

2514 Hiering RoadToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Dec 22, 2015

Property Information

Block724.26
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9005

Building Details

Building Class19
Description3F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,760
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
33%
Improvement Value:$468,000
67%
Total Assessment$703,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,802+5.2%
2024$12,169+13.4%
2023$10,726+0.4%
2022$10,679+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,760DeedBook 16282, Page 1878Recorded1/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1965