Skip to content

777 Francis DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 19, 1986

Property Information

Block724.28
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,705
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
64%
Improvement Value:$149,200
36%
Total Assessment$414,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,543+5.2%
2024$7,170+22.1%
2023$5,872+0.4%
2022$5,846+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4443, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1962