Skip to content

768 Francis DriveToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 23, 2003

Property Information

Block724.29
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,104
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
39%
Improvement Value:$194,800
61%
Total Assessment$321,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,860+5.2%
2024$5,570+23.2%
2023$4,522+0.4%
2022$4,502+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 11701, Page 147

Property Sale

Sale
$117,400
DeedBook 10076, Page 1747

Property Built

Built

Year Built: 2000