Skip to content

783 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2021

Property Information

Block724.30
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage1,000
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
66%
Improvement Value:$68,000
34%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,642+5.2%
2024$3,462-30.9%
2023$5,010+0.4%
2022$4,988+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 4433, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1960