Skip to content

2550 Balfrey DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2021

Property Information

Block724.31
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,144
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
55%
Improvement Value:$196,300
45%
Total Assessment$436,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,570+5.2%
2024$7,196+19.9%
2023$5,999+4.8%
2022$5,723+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,144DeedBook 17764, Page 1571Recorded1/27/2020

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970